Aké je hlavné posolstvo príbehov z úvodu konferencie? Sú len zaujímavé, alebo môžu niečím naozaj inšpirovať trebárs aj zabehané organizácie? Aké zručnosti sú dnes užitočné tomu, kto chce získať skutočnú podporu ľudí pre to, na čom mu záleží? V panelovej diskusii moderovanej Ivanom Ježíkom budú na tieto otázky hľadať odpovede dve diskutérky a traja diskutéri.

Martin Bútora

Pokojné vystupovanie a iskra v oku. Sociológ a terapeut. Vďaka praxi má trpezlivosť a človek má niekedy pocit, že mu vidí až do duše. V roku 1997 založil Inštitút pre verejné otázky, vďaka ktorému na Slovensku vychádza veľa kvalitných publikácií. On sám je autorom mnohých z nich - sociologických štúdií, kníh zaoberajúcich sa budovaním demokracie na Slovensku, zahraničnou politikou, občianskou spoločnosťou, na svojom konte má však aj prozaické diela. Pôsobil vo Washingtone ako Veľvyslanec SR v USA a v roku 2004 kandidoval na Prezidenta SR.

DISKUTÉR
 

Betka Mračková

Vyštudovala sociológiu a ako dobrovoľníčka DS Vŕba navštevovala pacientov Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave. Neskôr sa dostala k dobrovoľníctvu z druhej strany – začala dobrovoľníkov manažovať. Podarilo sa jej to, čo nikomu pred ňou – iniciovala a do úspešného záveru dotiahla Zákon o dobrovoľníctve. Ako jedna z riešiteliek výskumu prispela k tomu, že máme údaje, ako to s týmto fenoménom u nás vyzerá. Okrem toho trénuje a poskytuje supervíziu manažérom dobrovoľníkov, je predstaviteľkou Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií.

DISKUTÉRKA
 

Lýdia Ondrejkovová

Pôvodným povolaním psychologička, ktorú vždy lákala práca s ľuďmi. Má skúsenosti s poradenstvom a prácou pre Linku detskej istoty. Nedávno pôsobila v Dome sociálnych služieb Most a Kaviarni Medzi nami v Petržalke, kde pracovala s ľuďmi s duševným ochorením. Pomáhala im začleňovať sa do bežného života (aj toho pracovného). V Domke – Združení saleziánskej mládeže mala na starosti vzdelávanie animátorov, v júni 2012 prevzala kormidlo a organizáciu vedie. Z vlastnej skúsenosti môže hovoriť, aké to je, keď sa v tíme menia lídri.

DISKUTÉRKA
 

Fero Pauliny

Pracuje v Aliancii Fair-play a aj vďaka nemu sa o politikoch dozvedáme rôzne zaujímavosti. Nebojí sa ich monitorovať a zverejniť aj negatívne zistenia. Politici sú predsa verejnými činiteľmi, ktorých platíme z našich daní a ich kontrola je preto namieste. Neživí sa však len kritikou. Podieľa sa aktívne na koordinácii Bielej vrany – každoročného ocenenia spoločensky prínosného a odvážneho občianskeho činu. Získavajú ho ľudia, ktorí preukázali občiansku odvahu a potlačili osobné záujmy v mene verejného prínosu, hodnôt či princípov.

DISKUTÉR
 

Boris Strečanský

Študoval filozofiu a históriu. Pôsobil v študentskom hnutí. Viedol vzdelávací program pre manažment životného prostredia. Založil Nadáciu ETP Slovensko, ktorá rozvíja znevýhodnené komunity. Spoluinicioval rozvoj komunitných nadácií na Slovensku a spolupracoval aj s Nadáciou Ekopolis. Je riaditeľom a jedným zo zakladateľov Centra pre filantropiu. Pôsobil ako tréner a konzultant v postkomunistických krajinách. Je autorom publikácii o neziskovom sektore, stojí za zrodom portálu Ľudia ľuďom. Nemá rád násilie - nielen to fyzické a verí v silu dôvery.

DISKUTÉR